Dlaczego akumulatory samochodowe tracą swoją żywotność?

by on

Akumulator jest bardzo potrzebnym, a wręcz niezbędnym urządzeniem w całym samochodzie. Bez niego nie tylko nie wprowadzimy w ruch silnika, ale także nie będziemy mogli korzystać z niczego, co zasilane jest prądem w czasie postoju. Warto więc zadbać, aby akumulator miał jak najdłuższą żywotność, bo bez tego niestety będziemy zmuszeni kupić kolejny, co wiąże się często z nie małym kosztem.

Dlaczego akumulator przestaje działać?

Możemy całkiem nieświadomie sprawić, że akumulator straci swoja żywotność o wiele wcześniej, niż obiecuje to producent. Jest to spowodowane nie tylko niewłaściwym użytkowaniem, ale także doborem nieodpowiedniego akumulatora do auta. Należy więc dokładnie dobrać model, do konkretnego samochodu. Musimy także zadbać o poprawę ogólnego stanu auta, a także nie korzystać ze zużytego rozrusznika.

Co możemy zrobić jeszcze?

Przede wszystkim zwrócić uwagę, aby akumulator był zawsze naładowany i unikać zbyt krótkich tras autem, bo zbyt często rozładowują akumulator nadmiernie, który nie zdąży się sam naładować. Bardzo ważnym aspektem jest także zadbanie o to, aby akumulator utrzymywany był w czystości. Gruba warstwa brudu i kurzu na nim może rzeczywiście sprawić, że ten zużyje się o wiele szybciej.

Jak wiadomo koszt akumulatora to kilkaset złotych i prawidłowo użytkowany może służyć bez większych trudności nawet 5 lat. Musimy jednak o niego odpowiednio dbać, bo tylko w ten sposób osiągniemy jego żywotność dokładnie taką, jak obiecuje producent, który go wyprodukował. Tym bardziej że możemy to zrobić, stosując się do powyżej wymienionych zaleceń, bo wtedy akumulatory samochodowe działają bez zarzutu. Prąd rozruchowy oraz napięcie jest bez problemu przesyłane i dociera dokładnie tam, gdzie jest potrzebne. To od każdego właściciela zależy, jaką żywotność będzie miał akumulator w aucie i czy będziemy zmuszeni kupić nowy przed upływem czasu, na jaki byliśmy przygotowani, wybierając konkretny model. Należy mieć to na uwadze i dbać o niego od pierwszych dni, a także regularnie sprawdzać ogólny stan auta.