Jak prawidłowo przycinać żywopłot?

by on

Żywopłot jest nie tylko elementem, który osłania nas przed oczami osób z zewnątrz, ale także ważnym elementem dekoracyjnym każdego ogrodu. Jeśli chcemy, żeby zachował ładny wygląd przez lata należy go odpowiednio nawozić, podlewać, a przede wszystkim przycinać. W przypadku niektórych roślin nieodpowiednie przycięcie może spowodować, że już nigdy nie będzie on miał takiej formy jak chcemy.

Kiedy przycinać żywopłot?

Przycinanie żywopłotu wykonujemy w różnych miesiącach z zależności od tego z jakich roślin się składa. Żywopłot z krzewów liściastych należy przycinać dwa razy w roku najlepiej w lipcu i sierpniu. Najlepiej robić to w czasie gdy zaobserwujemy, że młode pędy są już rozwinięte. Krzewy zimozielone jak np. bukszpan czy ostrokrzew przycinamy raz w roku (lipiec-sierpień). Pozwoli to roślinie na zabliźnienie miejsca cięcia przed zimą. Żywopłot z krzewów iglastych przycinamy dwukrotnie. Raz na wiosnę, a drugi raz latem, jednak nie później niż do połowy sierpnia. Przycinanie końcówek świeżych pędów, pobudzi pąki znajdujące się wewnątrz rośliny co sprawi, że żywopłot będzie bardzie równomierny i gęsty. Przed przycięciem, zawsze należy sprawdzić czy w żywopłocie nie ma gniazd ptaków z jajkami, jeśli tak jest należy wstrzymać się z przycinaniem.

Jakie narzędzia do cięcia żywopłotu?

W zależności od rodzaju żywopłotu (formowany lub nieformowany) jak również jego wielkości będziemy potrzebować różnych narzędzi do jego pielęgnacji. Bez wątpienia w większości przypadków niezbędna będzie drabina, nożyce ogrodowe oraz sekator. Jeśli posiadamy duży i wysoki żywopłot warto przemyśleć zakup nożyc automatycznych. Mogą one być spalinowe, lub zasilane elektrycznie. Przy ich pomocy praca zostanie wykonana zdecydowanie szybciej. Należy jednak uważać ponieważ również dużo łatwiej jest popełnić błąd. Jeden nieuważny ruch i w naszym żywopłocie może pojawić się dziura, którą ciężko będzie zniwelować. Pomocnymi narzędziami do przycinania żywopłotu okazują się również sznurek i poziomica. Przy ich pomocy wyznaczymy równe linie, dzięki czemu nasz żywopłot będzie prosty.